Obľubuješ gin? Máš ho radšej, ako “shot” alebo v miešaných long-drinkoch? V tomto článku si povieme o jeho výrobe, delení a rôznych zaujímavostiach z histórie. Prevedieme ťa našou ponukou a naučíme, ako si nakombinovať svoj vlastný “favourite drink”.

Vedel si, že gin (nie ten z lampy :D) pochádza z Holandska? Vynašiel ho profesor medicíny, no jeho pôvodný zámer bol vyrobiť liek na problémy s obličkami. Zmiešaním obilného destilátu (čo je základom každého ginu) a oleja z borievkových bobúľ tak vznikla liečivá zmes, ktorá sa počas vypuknutia malárie miešala s chinínom, cukrom a limetkovou šťavou. Takto sa liek totiž ľahšie konzumoval.

Kým nadobudne finálnu podobu

Základným prvkom pri výrobe ginu je neutrálny alkohol, najčastejšie vyrábaný z obilnín. Keďže je silný (obsahuje cca 90% alkoholu) je potrebné ho riediť vodou, aby sa predišlo agresívnej chuti. Voda tiež zohráva dôležitú úlohu pri ďalších postupoch.

Pre zabezpečenie neodmysliteľnej ginovej arómy, v ktorej by mala dominovať vôňa borievky, musí prebiehať extrakcia

Poznáme 2 najpoužívanejšie metódy:

  • Macerácia
    Čiže lúhovanie rastlinných prísad (citrusy, koreniny, bylinky, a pod.) v neutrálnom alkohole za studena. Obsah alkoholu neskôr znižuje pridaná voda.

  • Parná infúzia
    Prebieha v destilačnom kotly, kde sú prísady zavesené v medenom koši. Pri zahrievaní alkoholu, pary stúpajú nahor, kde sa z prísad extrahujú aromatické látky. Tento proces je typický pre vznik jemných ginov a niekoľkokrát sa opakuje.

Proces destilácie zabezpečí odparenie alkoholu a jeho následné ochladenie a skvapalnenie. Pri destilácii hrá úlohu aj samotný tvar destilačného kotla, ktorý konkrétnym ginom dodáva rôzne vlastnosti.

Kto nepozná, spozná

Giny, okrem iného, možno rozdeliť do dvoch najtypickejších skupín:

London Dry
Inak povedané „suchý“, je najzákladnejší a najviac rozšírený druh ginu. Vzniká z obilného liehu, základ musí byť organického pôvodu. Po destilácii sa riedi vodou na požadovanú silu. Je to zároveň jediná povolená úprava po samotnom procese destilácie. Názov má podľa mesta, v ktorom bol prvýkrát vyrobený. Dnes však nie je pravidlom, že London Dry gin musí byť vyrobený v Londýne. Práve naopak, jediný gin tohto druhu, ktorý sa tu vyrába je najznámejší Beefeater.

Genever
Pôvodný holandský gin, ktorý vynašiel Dr. Sylvius (tento druh sme spomínali v úvode). Je vzácnejší, výrobou sa podobá whisky a zrie v dubových sudoch. Tento druh ginu sa nehodí do miešaných drinkov a odporúča sa piť len čistý, prípadne s ľadom.

Aj u nás si prídeš na svoje

Keďže  sa o našich zákazníkov staráme najlepšie ako vieme a chceme im dať len to najlepšie, rozhodli sme sa pre bohatú ponuku ginov. Vieš si vybrať z tých klasickejších (Beefeater, Gordons, Bombay), no máme rôzne giny aj pre mlsné jazýčky (Tanquerry, MOM, London NO. 1, Hendrick´s).

Neoddeliteľnou súčasťou ginu je vo väčšine prípadov tonic, či už zvlášť alebo v miešanom drinku. Práve vďaka veľkému výberu ginov a tonicov si u nás vieš namiešať ten tvoj obľúbený!

Máš rád sladšiu a jemnejšiu chuť? Siahni po jahodách, či pomaranči. Chceš niečo ostrejšie? Čo tak vyskúšať limetku so zázvorom?

Neváhaj a zastav sa u nás, vyskúšaj rôzne kombinácie a zisti, ktorý ti chutí najviac! Nezabudni najlepšiu kombináciu odporučiť svojim priateľom.